صفحه اصلی   فرم ثبت نام   تماس با ما     English
Chairman Messageپیام رئیس سمینار


 

امروزه با توجه به پیشرفت قابل توجه علوم پزشکی و بهداشتی به دنبال پیشگیری از بیماریهای عفونی و رعایت بهداشت فردی و بهبود تغذیه، بیماریهای ارثی - ژنتیکی و معلولیتهای ناشی از آن بخش قابل توجهی از بیماریها را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر الگوی آینده کشورها انتقال دانش پزشکی از درمان به سوی پیشگیری است.

در حال حاضر بیش از 23000 بیماری ژنتیکی شناخته شده است و علت بسیاری از بیماریها که در گذشته ناشناخته بوده، مشخص گردیده که اساس ژنتیکی یا کرموزومی دارند. امروزه سالیانه حدود 30 تا 40 هزار نفر کودک معلول در کشور ما متولد میشود و عواملی چون درصد بالای ازدواجهای فامیلی، شیوع بالای بیماریهای خونی ارثی مثل تالاسمی، عدم آگاهی مردم دربارۀ پیشگیری از بسیاری از بیماریها و ناتوانائیها و ... در بروز آن ها نقش دارند. حدود 50% از موارد معلولیتهای مختلف مانند نابیناییها، ناشنواییها و موارد عقبماندگی ذهنی شدید به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد میشوند.

سازمان بهزیستی کشور با تأسیس مراکز مشاوره ژنتیک در تمامی استانهای کشور در راستای اجرای برنامه کشوری پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک از سال 1376 تا کنون، در صدد است تا با ارائه خدمات مشاوره ژنتیک به عموم مردم از بار معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک در جامعه بکاهد.

امید است با برگزاری این سمینار، علاوه بر ارتقای دانش پزشکان مراکز مشاوره ژنتیک، گامی هر چند کوچک در جهت پیشبرد اهداف سازمانی به منظور ارتقای کمی و کیفی برنامه های پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک برداریم.

   

                                                                                                             دکتر مینو رفیعی 

                                                                                                          مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیت ها

                                                                                                           و رئیس سمینار

 


ورود اعضا
اخبار
گالری
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.
برگزارکنندگان و همکاران